sobota, 24 maja 2014

Roladki z kurczaka ze szparagami


Sezon szparagowy niestety powoli zmierza ku końcowi. Dzisiaj jedno z ostatnich szparagowych dań, jakie pojawiły się w tym roku na blogu. Mam nadzieję, że za kolejne dwanaście miesięcy będę mogła Wam pokazać garść nowych szparagowych przepisów. :)

Niektórzy je marynują, inni mrożą. Podobno zamrożenie zblanszowanych zielonych szparagów sprawia, że nie są takie złe, ale chyba nie chcę się o tym przekonywać. Maj to co roku zdecydowanie miesiąc szparagów i zjadam ich wtedy mnóstwo, ale w później już za nimi nie tęsknię, tylko czekam wytrwale na kolejne. Podobnie jest z rabarbarem, którego kwaskowatym smakiem teraz się zachwycam, ale kiedy znika ze straganów, znika również z moich myśli. Może to i dobrze - mrożenie nie jest takie złe, ale co świeże owoce i warzywa to świeże owoce i warzywa. Nie ma sensu naginać czasoprzestrzeni. :)
Niestety z truskawkami taki patent już nie działa. Co jakiś czas przypominam sobie o nich i niestety zazwyczaj kończy się to katastrofą, czyli skuszeniem się na kupno tych ogromnych owoców leżących przez cały rok w supermarketach, chociaż za każdym razem zdrowy rozsądek podpowiada coś innego. Uważam, że kierowanie się zdrowym rozsądkiem nie zawsze wychodzi na dobre i dlatego chyba czasem obrywam - twardymi i pozbawionymi smaku truskawkami. Szparagi są o wiele bezpieczniejsze. ;)

Składniki (2 porcje):
2 piersi kurczaka
50 g sera pleśniowego typu Lazur
12 zielonych szparagów
sól, pieprz, wędzona papryka do smaku
oliwa do smażenia

Wykonanie:
Piersi kurczaka myjemy, oczyszczamy z błonek i chrząstek, odcinamy polędwiczki (można zachować je do jakiegoś innego dania), a następnie delikatnie rozbijamy każdą pierś tłuczkiem do mięsa. Nacieramy z jednej strony solą, pieprzem i wędzoną papryką.

Myjemy szparagi i odrywamy ich zdrewniałe końcówki. Lazur dzielimy na mniejsze kawałki.

Mniej więcej w 1/3 każdej piersi układamy po sześć szparagów, a pomiędzy nimi kawałki lazura. Zawijamy roladkę i spinamy ją wykałaczkami. Następnie smażymy na rozgrzanej na patelni oliwie przez 10 - 15 minut*.

* Czas smażenia zależy od tego, jak mocno została rozbita pierś. W przypadku takich roladek, których się nie panieruje, dość łatwo kontrolować stopień wysmażenia mięsa - trzeba po prostu zwrócić uwagę, czy cała roladka zmieniła kolor na biały i w żadnym miejscu nie jest szklista.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...