środa, 30 kwietnia 2014

Szparagi z jajkiem w koszulce i jajkiem sadzonym


Pierwsze szparagi w sezonie po prostu MUSZĄ być z jajkiem w koszulce lub jajkiem sadzonym i kefirem do popicia. Jako że nie mogłam się zdecydować, w jakiej formie jajko będzie najlepsze dla podkreślenia tej uroczystej chwili - na talerzu mam zarówno jajko w koszulce jak i jajko sadzone. ;)

Składniki (2 porcje):
pęczek zielonych szparagów
3 ząbki czosnku
2,5 łyżki masła
4 jajka
0,5 kg młodych ziemniaków
pęczek koperku

Do podania:
kefir lub maślanka

Wykonanie:
Ziemniaki dokładnie oczyszczamy i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie.
Kiedy są już miękkie, odcedzamy je i wkładamy z powrotem do garnka. Dodajemy jedną łyżkę masła oraz dowolną ilość posiekanego koperku. Przykrywamy garnek pokrywką i wstrząsamy zawartość, aby ziemniaki wymieszały się z masłem i koperkiem.

8 minut przed odcedzeniem ziemniaków zagotowujemy w garnku wodę z jedną łyżką octu. Przygotowujemy dwa jajka w koszulkach - instrukcja gotowania jajka w koszulce tutaj: klik, klik

5 minut przed końcem gotowania ziemniaków przygotowujemy szparagi. Myjemy je dokładnie, a następnie odrywamy zdrewniałe końce (szparagi same złamią się w odpowiednim miejscu jeżeli złapie się je za oba końce i lekko wygnie). Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła i dodajemy szparagi. Po około dwóch minutach dodajemy na patelnię wyciśnięte dwa ząbki czosnku. Całość smażymy jeszcze przez pięć minut, mieszając od czasu do czasu.

Po odcedzeniu ziemniaków przygotowujemy jajka sadzone: na patelni rozgrzewamy pół łyżki masła, a następnie wbijamy dwa jajka. Smażymy do momentu aż białko się zetnie, a żółtko będzie lekko płynne.

Na talerze wykładamy po połowie ziemniaków, połowie szparagów, jednym jajku w koszulce i jednym jajku sadzonym. Podajemy z zimnym kefirem lub maślanką.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...